× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Witamina D, jakie dawki dla dorosłych?

Witamina D, jakie dawki dla dorosłych?

Dostarczanie witaminy D przynosi wiele korzyści całemu organizmowi. Nazywana witaminą słońca wpływa na gospodarkę wapniowo-fosforanową, pobudza układ odpornościowy do walki z chorobami, wzmacnia kości oraz zęby, wspiera pracę serca i stabilizuje ciśnienie krwi. Jednak w ciągu całego życia zapotrzebowanie na tę witaminę może się wahać. Inne potrzeby będą miały dzieci, zupełnie inne zaś seniorzy. Jak więc dawkować witaminę D, by wspierała procesy życiowe, a przy tym nie szkodziła?

Źródła witaminy D – synteza skórna i źródła pokarmowe

Przynajmniej 80% witaminy D produkujemy my sami. Oznacza to, że organizm człowieka sam zdolny jest do wytwarzania potrzebnej mu witaminy. Aby jednak mógł tego dokonać, potrzebna jest mu ekspozycja na słońce. Przyjmuje się przy tym, że w naszej strefie klimatycznej synteza ta zachodzić może przede wszystkim w dni bezchmurne, w okresie od maja do września oraz w godzinach między 10:00 a 15:00. W pozostałych miesiącach roku synteza skórna nie jest efektywna. Potrzebna staje się więc suplementacja.

Witamina D występuje w dwóch formach w spożywanych przez nas pokarmach. Ergokalcyferol, czyli witamina D2 znajduje się głównie w grzybach i drożdżach. Cholekalcyferol, czyli najbardziej pożądaną przez nas wszystkich witaminę D3 znaleźć można przede wszystkim w rybach, jajkach, wątrobie, a także w mięsach i produktach mlecznych. Niestety nawet najbardziej urozmaicona dieta nie jest w stanie pokryć całego zapotrzebowania organizmu na witaminę D. Jak można więc sobie pomóc?

Witamina D – jak radzić sobie z jej niedoborem?

Ze względu na rolę, jaką witamina D odgrywa w ludzkim ciele, jej niedobór prowadzić może do wystąpienia wielu dolegliwości, a nawet chorób. Najbardziej znaną z nich jest oczywiście krzywica u niemowląt i małych dzieci. Jednak i u dorosłych pojawić się mogą takie objawy jak na przykład spowolnienie perystaltyki jelit, zmiany w funkcjonowaniu układu nerwowego, osłabienie mięśni i kości, a w skrajnych przypadkach zagrażająca życiu tężyczka. Jak więc suplementować witaminę, aby zapobiec tym zdrowotnym problemom?

  • dorośli w wieku od 18 do 65 lat: od maja do września suplementacja nie jest potrzebna, choć określa się ja jako bezpieczną, w pozostałym miesiącach roku dawka zależeć może od masy ciała i wynosić od 800 do 4000 IU/dobę
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią: dawkowanie odbywać się powinno pod kontrolą lekarską i po przeprowadzeniu badań diagnostycznych stężenia 25(OH)D w surowicy krwi, w innych przypadkach zalecane jest stosowanie witaminy D w dawce 2000 IU/dobę
  • seniorzy w wieku od 65 lat: z powodu zmniejszonej zdolności do syntezy skórnej suplementacja polecana jest w dawce 800-4000 IU/dobę przez cały rok
  • seniorzy po 75 roku życia:  przez cały rok zaleca się przyjmować dzienną dawkę witaminy D 2000-4000 IU/ dobę ( w zależności od masy ciała)
  • osoby dorosłe o ciemnej karnacji: witamina D w dawce do 4000 IU/dobę przez cały rok

Aby jednak dobrze dobrać dawkę witaminy D, warto wykonać badania i sprawdzić jej stężenie we krwi. Pamiętajmy, że nadmiar, podobnie, jak i niedobór, odbić się może na naszym organizmie.