× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Jak skutecznie odbudować warstwę hydrolipidową i chronić skórę przed odwodnieniem i czynnikami zewnętrznymi?

Jak skutecznie odbudować warstwę hydrolipidową i chronić skórę przed odwodnieniem i czynnikami zewnętrznymi?

Nasza skóra jest naszą wizytówką. Niestety na skutek stresu, nieodpowiedniej diety, a także czynników zewnętrznych czy chorób może dochodzić do zaburzeń w jej strukturze. Nie oznacza to jednak, że nie można skutecznie odbudować warstwy ochronnej. Jak odbudować warstwę hydrolipidową i chronić skórę przed odwodnieniem, zanieczyszczeniem czy promieniowaniem UV?

Dlaczego bariera hydrolipidowa zostaje zakłócona? 

Bez wątpienia zdrowa, naturalna bariera hydrolipidowa to gwarancja, że ograniczony zostaje wpływ czynników zewnętrznych na organizm. Oczywiście nasza skóra jest nieustannie drażniona, a przez tryb życia, stres, złą dietę czy niewystarczające nawodnienie albo błędy pielęgnacyjne naruszamy warstwę ochronną. Jeśli dojdzie do zaburzenia równowagi lipidów i wody, to jak najszybciej należy dążyć do stanu równowagi. Pomaga w tym rutyna pielęgnacyjna ściśle dopasowana do rodzaju skóry oraz wieku. Z wiekiem budowa skóry się zmienia, zmniejsza się też naturalna ochrona. Ubywa kolagenu, elastyny, synteza lipidów i ceramidów jest zaburzona. Są to naturalne procesy, na które możemy w pewnym stopniu wpływać zdrowym trybem życia i odpowiednią pielęgnacją. Żyjemy w zanieczyszczonym środowisku, dlatego bariera hydrolipidowa jest bardzo ważna dla utrzymania zdrowia i promiennego wyglądu skóry. Warto poznać kosmetyki jakie warto włączyć do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej.         

Oczyszczanie i nawilżanie skóry ma znaczenie 

Każdy dzień należy zaczynać oczyszczaniem skóry i kończyć tą czynnością. Jednak to jak myjemy twarz, szyję czy dekolt ma znaczenie. Używanie do tego celu zwykłego mydła jest błędem, bo często może zaburzać ono równowagę pH. Należy sięgnąć po produkt, który pomoże pozbyć się zanieczyszczeń, resztek makijażu, a jednocześnie nie zaburzy korzystnego dla skóry pH bądź je przywróci. Dobrze sprawdza się płyn micelarny zawierający micele, który można stosować do każdego typu skóry, zarówno tłustej, mieszanej, problematycznej, naczynkowej, jak i suchej czy dojrzałej. Można też sięgnąć po łagodny żel do mycia twarzy, jednak on w przeciwieństwie do płynu micelarnego wymaga jeszcze oczyszczenia skóry wodą w celu zmycia kosmetyku. A właśnie woda zmienia pH naszej skóry, dlatego pop zastosowaniu żelu, należy jeszcze sięgnąć po tonik, np. na bazie ogórka, który dodatkowo zapewni uczucie nawilżenia. Na tym jednak nie można poprzestać i w skórę należy wklepać odpowiednie serum lub krem. To pierwsze dobrze jest stosować już po 25, a na pewno 30 roku życia, bo ma bardziej skoncentrowany skład, większe stężenie składników aktywnych. Po kilkunastu minutach lub nawet 30 w przypadku stosowania serum z kwasami, można wzmocnić ochronę hydrolipidową stosując jeszcze krem dopasowany do typu cery. Raz w tygodniu należy wykonywać peeling przed nakładaniem produktów nawilżających. W przypadku skóry wrażliwej powinien być enzymatyczny.        

Jak chronić skórę przed promieniowaniem UV? 

Nie można zapominać jak ważna jest ochrona UV dla utrzymania bariery hydrolipidowej. Należy stosować kosmetyki z wysokim filtrem UV, najlepiej SPF 30 lub SPF 50, a minimum SPF20. Mogą zawierać je nawet sera czy kremy nawilżające czy przeciwzmarszczowe, a także lekkie fluidy i kremy koloryzujące. Im więcej dany kosmetyk ma właściwości ochronnych, tym lepiej, bo można ograniczyć ilość stosowanych specyfików. Ma się też pewność, że nie stosuje się produktów, które wzajemnie się neutralizują. Warto wiedzieć, że w przypadku serum z witaminą C, niacynamidem czy retinolem tych produktów nie można stosować jednocześnie. Gdy stosuje się serum z niacynamidem na dzień, należy sięgnąć po serum z witaminą C lub retinolem na noc.