Nie da się ukryć, że obecnie leki i wyroby medyczne pozostają w ciągłym obiegu. Niektóre z preparatów nie są produkowane przez lokalnych producentów, a co za tym idzie, koniecznie jest importowanie ich zza granicy. Jednocześnie dystrybucja leków – choć z pozoru może wydawać się wyjątkowo prosta, jest tak naprawdę opatrzona surowymi przepisami oraz wymaganiami. Nie każdy więc może nazwać się „dystrybutorem”. Co więc warto wiedzieć o dystrybucji leków i na jakich zasadach może się ona odbywać?
Kto może zająć się dystrybucją leków?
Import leków jest bez wątpienia konieczny, by przemysł farmaceutyczny oraz branża medyczna mogły się przez cały czas rozwijać. Jednocześnie trzeba sobie jasno powiedzieć, że dystrybucja leków najczęściej zlecana jest firmom outsourcingowym, które posiadają rozbudowaną sieć kontaktów z hurtowniami farmaceutycznymi w Europie. Samodzielne podjęcie się importu leków będzie procesem wyjątkowo czasochłonnym. Wynika to z faktu, że konieczne jest uzyskanie szeregu pozwoleń i decyzji od instytucji wyższego szczebla, a także posiadania niezbędnych narzędzi i sprzętów, które pomogą w bezpieczny sposób wprowadzi zaimportowane leki do obrotu lokalnego. W tym momencie, o wiele lepszym rozwiązaniem staje się po prostu zlecenie dystrybucji leków, a także ich importowania. Będzie to nie tylko o wiele mniej kosztowne, ale także i o wiele szybsze rozwiązanie.
Jak przygotowywane są leki do dystrybucji?
Przygotowanie leków i wyrobów medycznych do wprowadzenia na lokalny rynek również jest wyjątkowo skomplikowanym procesem. Tak naprawdę w tej kwestii konieczne jest zadbanie o dosłownie każdy detal, który sprawi, że zaimportowane leki będą mogły zostać rozesłane do aptek i innych placówek medycznych. Najważniejsze staje się przepakowanie leków, a także uzyskanie certyfikatu zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Farmaceutycznego. W tym wypadku również o wiele lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na pomoc firmy zewnętrznej zajmująca się co – packingiem.
Na czym polega przepakowywanie leków?
Przepakowywanie leków to jeden z najważniejszych procesów, który poprzedza ich dystrybucję na rynku lokalnym. Przepakowywanie to nic innego jak zmiana opakowania leku lub naklejenie odpowiednich etykiet tak, by wszelakie informacje były widoczne w rodzimym języku. Przepakowanie leków to także uzupełnienie ich opakowania odpowiednią ulotką – również w rodzimym języku. Dopiero po takim co – packingu leki i wyroby medyczne mogą zostać bezpiecznie wprowadzone na rynek lokalny.