Rogowacenie okołomieszkowe to jedno z tych schorzeń, w przebiegu którego podstawą jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Warto wiedzieć powinna ona wyglądać.
Na czym polega rogowacenie okołomieszkowe?
Jednym z częstszych schorzeń skóry, o którym niewiele się mówi jest rogowacenie okołomieszkowe. Może wystąpić ono nawet najmłodszych dzieci, które nie wykazują innych towarzyszących problemów skórnych. Najczęściej jednak dotyka tych pacjentów, u których występują także schorzenia takie jak na przykład atopowe zapalenie skóry, bezpośrednio powiązane z przesuszeniem się naskórka. Na czym polega rogowacenie okołomieszkowe? Naskórek wokół ujść mieszków włosowych grubieje ponad normy, co sprawia że ujścia te są zatkane. Skutkuje to powstaniem niewielkich grudek u nasady włosów, które odznaczają się na skórze czerwonym, jasnoróżowym lub brązowym kolorem i dają też duży dyskomfort. Zatkane mieszki są odczuwalne w postaci suchej i szorstkiej skóry.
Przyczyny rogowacenia okołomieszkowego
Dlaczego pojawia się rogowacenie okołomieszkowe? Głównym powodem jest nieprawidłowa produkcja keratyny. Jest to białko, które naturalnie występuje w komórkach organizmu, pełniąc funkcję ochronną. Jednakże u osób, u których produkcja ta jest nadmierna, naskórek nie złuszcza się tak jak powinien, a przez to zalega w okolicach mieszków. Jeśli szukać głębszej przyczyny, zauważyć warto, że wielu specjalistów zwraca uwagę na podstawy genetyczne schorzenia. Zdarza się też, że występuje ono w odpowiedzi na stosowanie leków wywołujących taką reakcję skórną. Można tutaj dodać, że rogowacenie okołomieszkowe zdarza się osobom w różnym wieku, najczęściej jednak dzieciom. Ma postać przewlekłą ale dobrą informacją to, iż jest nie zaraźliwe.
Diagnostyka rogowacenia okołomieszkowego
Dla przeprowadzenia prawidłowej diagnostyki schorzeń skóry zawsze warto skonsultować się z dermatologiem. Wiele różnego rodzaju schorzeń mylonych jest po prostu z trądzikiem, a przez to nieprawidłowo pielęgnowanych. To co charakterystyczne dla rogowacenia okołomieszkowego, to miejsca, w których występują zmiany skórne. Bardzo często pojawiają się one na bocznej powierzchni ramion, na udach, na policzkach oraz na pośladkach. Warto też zwrócić uwagę na to czy są one rozmieszczone symetrycznie, ponieważ taki układ jest typowy dla tego schorzenia. Warto wiedzieć, że same grudki nie bolą ani nie swędzą, natomiast swędząca może być przesuszona skóra wokół zmian i to ona wymaga specjalnej pielęgnacji. Nasilenie objawów rogowacenia okołomieszkowego związane jest często z różnymi czynnikami zewnętrznymi lub wewnętrznymi. Wpływ mogą mieć na przykłd niska wilgotność powietrza czy przemiany hormonalne.
Rogowacenie okołomieszkowe – leczenie i pielęgnacja
Niestety nie da się wyleczyć rogowacenia okołomieszkowego, natomiast można skutecznie radzić sobie z jego objawami. Przede wszystkim, podstawą jest odpowiednia pielęgnacja. W aptekach dostępne są wysokiej jakości dermokosmetyki na rogowacenie okołomieszkowe – warto tu skonsultować się z dermatologiem, który poradzi nam jakiego stężenia konkretnych składników poszukiwać. W terapii choroby stosuje się mocznik, ceramidy, kwas salicylowy czy kwas mlekowy, ważne jest jednak to aby stężenie było wystarczające a zarazem nie za wysokie, aby nie pogorszyć stanu skóry. Pielęgnacja skupia się wokół usunięcia tego naskórka, który zalega a także nawilżenia skóry. Dermokosmetyki powinno się nakładać na noc po kąpieli, na lekko jeszcze wilgotną skórę.