× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Najpopularniejsze metody i ich charakterystyka – laserowa korekcja wzroku

Najpopularniejsze metody i ich charakterystyka – laserowa korekcja wzroku

Jeśli czeka cię laserowa korekcja wzroku warto dowiedzieć się nieco o metodach, które stosuje się najczęściej w tym przypadku. Różnią się nie tylko samym przebiegiem procedury, zastosowanymi narzędziami, ale i czasem rekonwalescencji. Sprawdź, co obecnie jest dostępne i skonsultuj swoje oczekiwania ze specjalistą.

Laserowa korekcja wzroku – procedury powierzchniowe

W ramach metod tego typu usuwa się jedynie wierzchnią warstwę rogówki, która po zabiegu samoistnie się odbudowuje. To, co znajduje się pod nią modeluje się za pomocą lasera excimerowego w celu zmniejszenia lub usunięcia wady wzroku. Stosuje się je najczęściej u osób, u których jest ona stosunkowo niewielka, ponieważ zakres wad, które można zniwelować jest niższy niż w przypadku procedur głębokich. Przeprowadzana za pomocą metod powierzchniowych laserowa korekcja wzroku dodatkowo ma to do siebie, że czas gojenia rogówki trwa zwykle nieco dłużej. Do najpopularniejszych form należą m.in.:

  • PRK – W pierwszej kolejności lekarz zmiękcza nabłonek za pomocą alkoholu, a następnie mechanicznie go usuwa. Następnie za pomocą lasera modeluje się krzywiznę rogówki. Po zakończonym zabiegu zakładana jest opatrunkowa soczewka kontaktowa. W podobny sposób przeprowadzana jest forma LASEK, która od PRK różni się tym, że po zastosowaniu zabiegu zdjęty wcześniej nabłonek jest ponownie umieszczany na rogówce.
  • EBK – Jest to zmodyfikowana metoda PRK i LASEK, która polega na usunięciu wierzchniej warstwy rogówki za pomocą urządzenia EpiClear. Laserowa korekcja wzroku dokonywana przy jego użyciu pozwala na szybszą regenerację nabłonka, dzięki precyzji, jaką można uzyskać za jego pomocą.
  • transPRK – Ta metoda różni się od wcześniej wspomnianych przede wszystkim tym, że nabłonek nie jest zdejmowany z rogówki w sposób mechaniczny, a odparowany poprzez zastosowany laser. Pozostała część przebiegu zabiegu przeprowadzana jest w taki sam sposób, jak PRK. Zastosowana za pomocą transPRK laserowa korekcja wzroku jest najnowocześniejszą formą, jaką można przeprowadzić przy użyciu metod powierzchniowych.
laserowa korekcja wzroku

Laserowa korekcja wzroku – metody głębokie

U pacjentów skierowanych na zabieg korekcji wzroku za pomocą metod głębokich z części rogówki wyrabiany jest płatek, który z czasem zrasta się z wierzchnią warstwą gałki ocznej. Taki typ zabiegów najczęściej przeprowadza się u osób z dużymi wadami, a czas regeneracji jest zwykle krótszy niż w przypadku przeprowadzanych procedur powierzchniowych. Do takiej formy laserowej korekcji wzroku zalicza się m.in.:

  • LASIK oraz femtoLASIK – To innowacyjna metoda, która polega na oddzieleniu płatka rogówki za pomocą precyzyjnego, laserowego noża. Następnie za pomocą lasera ekscymerowego modelowana jest jej krzywizna. Gdy zostanie to zrobione, płatek umieszczany jest ponownie na rogówce. Dzięki małej inwazyjności zabiegu oraz dużej dokładności, jaką daje podczas jego przeprowadzania sprawdza się szczególnie u osób z dużymi wadami czy mającymi bardzo cienką rogówkę.
  • ReLEx® SMILE – Metoda korekcji wzroku trzeciej generacji. Procedura przeprowadzana za jej pomocą należy do metod bezpłatkowych, a cały jej przebieg wygląda następująco: w pierwszej kolejności wewnątrz rogówki tworzona jest mikrosoczewka (lentikula), następnie w jej tylnej powierzchni korygujemy wadę wzroku, a potem jej przednią warstwę. Na koniec lentikula usuwana jest poprzez niewielkie nacięcie nabłonka rogówki.

O tym, która z metod zostanie wybrana zależy od decyzji specjalisty, który wcześniej przeprowadzi z nami wywiad oraz odpowiednie badania. Natomiast my jako pacjenci możemy być pewni, że przeprowadzona laserowa korekcja wzroku poprawi nie tylko nasz komfort widzenia, ale i życia.