Tlen to powszechnie występujący w powietrzu i niezbędny do życia pierwiastek. Jego niewystarczające stężenie komórkowe może prowadzić do wielu poważnych schorzeń. Tlenoterapia lub leczenie w komorze hiperbarycznej ma za zadanie dostarczenie tlenu bezpośrednio do komórek i zwiększenie stężenia tej życiodajnej substancji. Ta sprawdzona i znana od lat metoda terapii, znajduje obecnie zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. Leczenie tlenem pod wysokim ciśnieniem to także jedna z najbardziej skutecznych terapii wspomagających w trakcie leczenia wielu schorzeń i urazów. Na czym polega tlenoterapia i jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do jej zastosowania?
Co to jest tlenoterapia?
Tlenoterapia polega na dostarczeniu do organizmu powietrza pod ciśnieniem o zwiększonym stężeniu tlenu. Dostarczany w ten sposób pierwiastek dociera do większej liczby pęcherzyków płucnych, co pozwala osiągnąć prawidłowy poziom saturacji tlenu we krwi. Z uwagi na wykorzystanie tlenu pod ciśnieniem, hiperbaryczna terapia tlenowa to skuteczna metoda leczenia pacjentów zmagających się z niewydolnością oddechową spowodowaną astmą lub obturacyjną chorobą płuc oraz innymi schorzeniami wynikających z niedotlenienia komórek.
Korzyści zabiegów w komorze hiperbarycznej
Stężony tlen pozytywnie wpływa na działanie narządów wewnętrznych, a dzięki odpowiedniemu dotlenieniu serca i mózgu, ogólny stan fizyczny i psychiczny pacjentów ulega znacznej poprawie. Tlenoterapia jest również stosowana w przypadku chorób o podłożu neurologicznym lub autoimmunologicznym oraz w trakcie leczenia miażdżycy, nadciśnienia i cukrzycy. Zabiegi w komorze hiperbarycznej to wyjątkowo uniwersalna i bezpieczna metoda leczenia. Warto pamiętać, że efektywność tlenoterapii zależy od systematyczności i długości jej stosowania.
Przeciwwskazania do tlenoterapii
Zabiegi z użyciem tlenu w komorze hiperbarycznej mają wiele zalet. Pomimo tego, tak jak w przypadku innych metod leczenia, tlenoterapia posiada pewne nieliczne przeciwwskazania, do których należy się zastosować. Przed przystąpieniem do zabiegów, warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą, który oceni obecny stan zdrowia pacjenta i wyrazi opinię na temat zastosowania tlenoterapii. Z zabiegów w komorze hiperbarycznej powinny zrezygnować kobiety w ciąży, a także osoby z infekcjami wirusowymi lub gorączką. W przypadku ostrych schorzeń uszu, zapalenia nerwu wzrokowego lub padaczki, tlenoterapia również nie jest wskazana. Przyjmowanie leków powinno także zostać zgłoszone lekarzowi, gdyż część z nich wyklucza możliwość zastosowania tlenoterapii.