× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Kiedy warto skorzystać z pomocy dietetyka?

Kiedy warto skorzystać z pomocy dietetyka?

Stworzenie zdrowej, zbilansowanej diety i jej przestrzeganie nie zawsze jest proste. Często pielęgnowanych latami złych nawyków po prostu nie jesteśmy w stanie samodzielnie zmienić. W takim momencie warto wybrać się na wizytę u dietetyka.

Jak powinna wyglądać zdrowa dieta?

Zbilansowana dieta musi być bogata we wszystkie makroskładniki, czyli białka, tłuszcze oraz węglowodany. Powinniśmy bazować przede wszystkim na naturalnych, nieprzetworzonych produktach. Należy pamiętać, że zdrowa dieta to nie drastyczny obowiązek, od którego nie istnieją żadne odstępstwa. W zdrowym odżywianiu nie zabraknie miejsca na słodycze, czy fast foody, ale ich ilości trzeba ograniczyć do minimum.

Problem dodatkowych kilogramów – jak sobie z tym poradzić?

Należy podkreślić również to, że nie tyjemy od konkretnych produktów – dodatkowe kilogramy mogą pojawić się nawet przy diecie opartej wyłącznie na warzywach, jeśli będziemy stale przekraczali nasze zapotrzebowanie kaloryczne. 

Podczas organizowania swojego sposobu odżywiania się powinniśmy brać pod uwagę dwa wskaźniki – PPM i CPM. Podstawowa przemiana materii to liczba, która wyznacza nasze minimum kaloryczne, które jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Całkowita przemiana materii uwzględnia PPM pomnożone przez współczynnik aktywności fizycznej. Ilość kalorii, którą wskazuje nasze CPM to tzw. “zero kaloryczne” – jeśli będziemy spożywali tyle kalorii, wówczas ani nie przytyjemy, ani nie schudniemy. 

Kiedy zbyt duża waga staje się niebezpieczna?

W Polsce i na świecie bardzo duża liczba osób zmaga się z nadwagą, jednak często nie jest ona nadmiernie niebezpieczna dla organizmu. Warto podkreślić, że BMI nie zawsze jest wiarygodnym wskaźnikiem idealnej wagi, gdyż przykładowo zawodowi sportowcy według BMI często są otyli, jednak ich waga w większości składa się z mięśni, a nie z tłuszczu. Gdy w organizmie zgromadzi się nadmierna ilość tłuszczu, wówczas zaczynają nam grozić liczne choroby, które są bardzo niebezpieczne dla życia człowieka. Zbyt dużo tkanki tłuszczowej obciąża serce, nerki, wątrobę, a także inne znaczące narządy. Ponadto zarówno nadwaga, jak i otyłość skutecznie obniża jakość rodzinnego życia – gdy zaczynamy coraz szybciej się męczyć, a każde schylenie się to ogromny problem, wtedy warto poważnie zastanowić się nad zmianą trybu życia.

Jeśli chcemy określić, ile powinna wynosić nasza prawidłowa waga, wówczas dobrze wybrać się do dietetyka, który jest w stanie wykonać specjalistyczne pomiary masy tłuszczowej i mięśniowej. Co więcej, to właśnie dietetyk przedstawi nam plan żywienia, zaproponuje posiłki i będzie nas mentalnie wspierał podczas procesu zmian żywieniowych. Konsultację dietetyczną można zrealizować poprzez kontakt z https://poradnia-harmonia.pl/dietetyk-warszawa/.