Niemowlęta i małe dzieci często mają na ciele czerwone lub bordowe znamiona zwane fachowo naczyniakami. Mogą one stanowić poważny problem estetyczny, dlatego wielu rodziców decyduje się na wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jak przebiega terapia naczyniaków typu niemowlęcego? Dowiedz się tego, czytając poniższy artykuł.
Czym są naczyniaki typu niemowlęcego?
Naczyniaki typu niemowlęcego to zwykle łagodne zmiany skórne, które pojawiają się u noworodków i małych dzieci. Mają one formę czerwonych lub purpurowych punktów lub plam, które mogą występować w różnych miejscach na ciele, w tym m.in. na głowie, szyi czy twarzy.
Choć naczyniaki typu niemowlęcego są stosunkowo powszechne i niegroźne dla zdrowia dziecka, często wywołują niepokój rodziców. Jeżeli wystąpią, warto skonsultować się z pediatrą lub dermatologiem, który oceni zmianę i doradzi najlepsze postępowanie. Specjalista może również wykluczyć inne schorzenia skórne, które mogą przypominać naczyniaki.
Naczyniaki mogą mieć różną wielkość, od małych punkcików do większych, wypukłych zmian. Warto podkreślić, że w przypadku niemowląt często ustępują samoistnie z czasem. W wielu wypadkach nie wymagają więc interwencji medycznej, chyba że stanowią duży problem estetyczny. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem w celu opracowania planu terapii.
Jak przebiega leczenie naczyniaków typu niemowlęcego?
W gabinetach Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy leczenie naczyniaków wykonujemy metodą laseroterapii. Zabieg polega na oddziaływaniu na zmiany skórne wiązkami skupionego światła o odpowiednio dobranej długości fali.
Laser o długości fali 532/1064 nm wykrywa hemoglobinę, czyli czerwony barwnik krwi, docierając precyzyjnie do niedoskonałości i pozostawiając pozostałe tkanki nietknięte. Naczynie krwionośne zostaje poddane foto-koagulacji, która doprowadza do jego uszkodzenia, a następnie stopniowego zwłóknienia. W ciągu kolejnych tygodni zmiana jest samoistnie wchłaniana i metabolizowana przez organizm, aż do wyrównania kolorytu skóry.
Terapia laserem może obejmować od jednej do kilku sesji zabiegowych, w zależności od wielkości i charakteru leczonej zmiany, a także od jej umiejscowienia na ciele. Lekarz medycyny estetycznej przeprowadza diagnostykę, a następnie szczegółowo planuje pracę, dopasowując leczenie do indywidualnych potrzeb skóry danego pacjenta.
Zabieg laserowy jest nieinwazyjny, co oznacza, że przebiega bez naruszenia ciągłości skóry. Jest również praktycznie bezbolesny, ponieważ zarówno przed rozpoczęciem pracy, jak i w jej trakcie skóra jest chłodzona strumieniem powietrza o odpowiedniej temperaturze. Niweluje to nieprzyjemny efekt termiczny lasera, a jednocześnie ogranicza ryzyko wystąpienia efektów ubocznych, takich jak pęcherze czy oparzenia.
Laseroterapia nie wymaga długiej rekonwalescencji. Pacjent może powrócić do swoich codziennych zajęć od razu po opuszczeniu gabinetu medycyny estetycznej. Zalecenia pozabiegowe obejmują unikanie bezpośredniego wystawiania skóry na słońce i stosowanie kremów z filtrem SPF 50 przez kolejne 90 dni. Przez 30 dni należy unikać przegrzewania organizmu, np. sauny czy gorących kąpieli. Przez 10 dni po zabiegu zalecane jest powstrzymanie się od intensywnego wysiłku fizycznego.
Czy warto skorzystać z laseroterapii naczyniaków typu niemowlęcego?
Jak zostało wspomniane wyżej, naczyniaki typu niemowlęcego często wchłaniają się samoistnie w ciągu kilku pierwszych lat życia dziecka. Nie jest to jednak regułą, ponieważ wiele zależy od tego, jak rozległa i głęboka jest zmiana oraz jaki ma ona charakter. W przypadku zauważenia niepokojącego znamienia na skórze dziecka, wskazana jest konsultacja z pediatrą lub dermatologiem.
Jeżeli rozważasz poddanie swojej pociechy laseroterapii w celu usunięcia zmian skórnych, takich jak naczyniaki, zapraszamy do Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy. Nasi specjaliści udzielą Ci wszystkich niezbędnych informacji, a także zaplanują i przeprowadzą leczenie. Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej i korzystania z naszych usług.