× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Czym sobie pomóc przy alergiach?

Czym sobie pomóc przy alergiach?

Współczesny świat cechuje się dużym nasileniem pewnych dolegliwości w społeczeństwach wysoko rozwiniętych, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu pojawiały się tylko na umiarkowanym poziomie. Jedną z takich przypadłości są wszelkiego rodzaju alergie, czyli nadmierna odpowiedź i nadwrażliwość układu immunologicznego na różne substancje, które naturalnie występują w środowisku i z którymi mamy do czynienia na co dzień. Alergie dotyczą zarówno dorosłych jak i dzieci. Mogą być charakterystyczną cechą w danej rodzinie, a mogą także wystąpić zupełnie niezależnie, jako pierwszy tego rodzaju przypadek.

Alergie mogą objawiać się na różne sposoby i z różną intensywnością, poniżej opisujemy kilka z nich.

Celiakia, nietolerancja glutenu

Celiakia jest dość poważną nietolerancją pokarmową i szacuje się, że choruje na nią ok. 1% populacji. W tym wypadku organizm nie toleruje glutenu, a jego spożywanie wywołuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Co więcej, wyeliminowanie glutenu nie jest rzeczą łatwą, ponieważ występuje zarówno w ziarnach różnych zbóż, jak i przy wyrobie produktów mlecznych, a także wędlin. Dla chorego na celiakię, gluten oddziałuje na organizm w sposób toksyczny i rozwija stan zapalny błony śluzowej jelita. Jedyną metodą leczenia celiakii jest ścisła dieta, niezawierająca glutenu. Ważna jest także odpowiednia suplementacja (np. produktem Mycobiotic), wspierająca prawidłowy skład mikroflory jelit.

Nietolerancja laktozy

Osoby, których organizm zmaga się z nietolerancją laktozy, zgłaszają szereg dolegliwości po spożyciu produktów mlecznych. U zdrowego człowieka, mleko i produkty mleczne są trawione przez enzym laktaza, który znajduje się w nabłonku jelita cienkiego. U osób chorych, wspomnianego enzymu jest zbyt mało, co w konsekwencji powoduje nie trawienie laktozy i wzmaga uporczywy ból brzucha, wzdęcia, biegunki, nadmierną ilość gazów. Objawy nasilają się wraz z ilością spożytych mlecznych pokarmów. Według badań, tylko w Polsce problem nietolerancji laktozy może dotyczyć 10-30% osób dorosłych. Aby organizm mógł podjąć walkę z nieprzyjemnymi dolegliwościami, warto wzmocnić go poprzez zażywanie sprawdzonych preparatów probiotycznych.

Alergie skórne, Atopowe Zapalenie Skóry

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale mikrobiom skóry to bardzo złożony ekosystem. Bakterie występujące na skórze bytują na niej w niezliczonej ilości, chroniąc przed patogenami i zachowując jej zdrowy wygląd. Jednak wygląd to nie wszystko – zły stan skóry znacząco odzwierciedla się na jej zdrowiu i nie chroni już tak dobrze jak wtedy, kiedy utrzymujemy ją w zdrowiu. Według badań, bardzo korzystny wpływ na naszą skórę mają bakterie probiotyczne z gatunku Lactobacillus.

Inną sprawą jest natomiast atopowe zapalenie skóry, ponieważ jest to silny stan zapalny objawiający się nadmierną suchością, bardzo silnym świądem i zaczerwienieniem. Udowodniono, że osoby chore na AZS mają inną florę jelitową niż osoby nie cierpiące na tego rodzaju zaburzenia. Dlatego też tutaj również mogą pomóc probiotyki – wyrównują florę do dobrego poziomu i różnicują dobroczynne bakterie chroniące organizm przed patogenami.

Zakończenie

Jak widać z powyższego, probiotyki mogą wspomóc organizm w walce z wieloma alergiami oraz nietolerancjami pokarmowymi. Równoczesne przestrzeganie zasad diety oraz zażywanie dobrych preparatów probiotycznych przynosi bardzo dobre rezultaty. Pomimo tego, że opisane dolegliwości bywają uciążliwe i momentami utrudniają chorym codzienne życie, to warto skorzystać z dobrodziejstw probiotyków i przynieść sobie ulgę.