Depresja pojawia się znienacka i przez długi okres może być niezauważalna. Może dotyczyć różnych obszarów życia i wpływać na codzienne funkcjonowanie osoby. Może powodować wycofanie się z relacji towarzyskich, ograniczać prowadzenie aktywnego trybu życia i zmniejszać poczucie zadowolenia z życia. Ale tak nie musi być zawsze, współczesne metody leczenia pomagają w walce z depresją, a tym samym umożliwiają powrót do stanu sprzed tego zaburzenia.
Czym jest depresja
Dzisiaj depresja bywa nazywana chorobą cywilizacyjną obecnego wieku. Jednak jest ona dużo starsza, niż może się wydawać. Istnieją informacje, które świadczą o tym, że śladów depresji można było się doszukiwać już nawet u starożytnych Egipcjan lub Sumeryjczyków. Jednak co istotne, w dzisiejszych czasach zmniejsza się stygmatyzacja zaburzeń psychicznych. Z interpretacją depresji bywało więc różnie w historii. Depresja należy do zaburzeń afektywnych, czyli nastroju. Może wpływać na to, w jakim nastroju znajduje się osoba chora oraz z jakich aktywności wyklucza swoją obecność. Depresja jest zjawiskiem złożonym, tutaj warto wspomnieć o pojęciu, jakim są depresje maskowane. Do najczęstszych masek depresji należą lęk, zaburzenia snu oraz objawy somatyczne.
Depresja może pojawić się nagle, powoli i sukcesywnie wpływając na życie konkretnej osoby. Nie zawsze pacjenci reagują na pierwsze objawy depresji, takie jak obniżony nastrój czy brak energii. Istotną rolę odgrywa zrozumienie swojego stanu, a także zauważenie nasilenia objawów, co również jest ważne w procesie zdrowienia. Depresja może wpływać na tworzenie niewłaściwych schematów myślenia. Praca nad nimi i zastąpienie ich nowymi wzorcami może wpłynąć na objawy. Negatywne wzorce myślenia mogą pogarszać jakość życia oraz wpływać na subiektywne poczucie sensu. Depresji mogą towarzyszyć zaburzenia lękowe oraz inne zaburzenia. Wpływ na jej występowanie mają czynniki psychologiczne, społeczne i biologiczne. Pomocna w depresji może być odpowiednia psychoterapia, np. w nurcie poznawczo-behawioralnym.
Psychoterapia w depresji
Objawy depresji odpowiadają za stan, w jakim w danym momencie znajduje się osoba chora. Aby pozbyć się negatywnych skutków, można rozważyć wdrożenie pewnych metod leczenia. Rozpoczęcie spotkań z psychoterapeutą może być pierwszym krokiem do zmiany. Psychoterapia to proces, który powinny prowadzić osoby do tego wykwalifikowane.
Oprócz psychoterapeuty, pomocy w zakresie leczenia depresji udzielają lekarze psychiatrzy. W bardziej zaawansowanych przypadkach, psychiatra może włączyć do leczenia metody farmakologiczne.
Informacje na temat depresji można znaleźć na stronie https://www.centrumdobrejterapii.pl