× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Berberys – poznaj zupełnie nowy standard odchudzania

Berberys – poznaj zupełnie nowy standard odchudzania

Berberys to roślina, którą rzadko wymienia się na liście czołowych składników suplementów wspomagających odchudzanie. I to mimo tego, że jej właściwości prozdrowotne są znane ludziom już od co najmniej tysiąca lat. Co warto na jej temat wiedzieć i jak wpływa ona na redukcję masy ciała?

Stabilizacja poziomu cukru we krwi

Zacznijmy od tego, że za odchudzające właściwości berberysu odpowiada zawarta w nim berberyna. Substancja ta stabilizuje poziom cukru na tyle skutecznie, że jest często porównywana z popularną metforminą. Jej działanie — w kontekście stabilizacji poziomu glukozy — polega głównie na spowalnianiu procesu rozkład cukrów w jelitach, a także na ograniczaniu jego wytwarzania w wątrobie. Warto też dodać, że berberyna jest substancją aktywną wspierającą powstawanie zdrowej, jelitowej flory bakteryjnej.

Walka z nadmiarem cholesterolu

Berberyna bierze aktywny udział w usuwaniu z organizmu nadmiaru cholesterolu i trójglicerydów. Substancja ta wspiera procesy odpowiedzialne m.in. za transfer tych związków do wątroby. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko powstania miażdżycy i cukrzycy. Co ważne, składnik ten wspiera również procesy metaboliczne, w tym:

  • przyspiesza rozbijanie blaszek miażdżycowych,
  • oczyszcza naczynia krwionośne z nadmiaru tłuszczu,
  • przetwarza substancje energetycznych w energię.

Czynniki hormonalne

Atutem berberyny jest też wpływ na redukcję masy ciała człowieka poprzez układ hormonalny. Związek ten ogranicza zjawisko wydzielania hormonu leptyny, dzięki czemu stosujące go osoby w mniejszym stopniu odczuwają łaknienie. Należy jednocześnie pamiętać, że przyjmowanie berberyny automatycznie nie oznacza spadku masy ciała. Efekt ten można uzyskać jedynie wtedy, gdy łączy się ją ze zbilansowaną dietą i aktywnością fizyczną. Badania naukowe dowiodły, że stosowanie suplementów diety z berberyną i uprawianie aktywności fizycznej, przedkłada się na dużo szybszy spadek masy ciała, niż ograniczenie się jedynie do aktywności fizycznej.

Berberyna a przeciwwskazania

Z preparatów, których składnikiem aktywnym jest berberyna, nie powinny korzystać osoby niepełnoletnie. Składnik ten nie powinien być również stosowany u osób, które cierpią na:

  • niskie ciśnienie tętnicze krwi,
  • dolegliwości wywoływane przez hipoglikemię,
  • choroby wątroby, w tym na jej zapalenie i marskość.

Co ważne, berberyny nie powinny stosować kobiety będące w ciąży i karmiące piersią. Szczególną ostrożność w trakcie stosowania preparatów z tym związkiem aktywnym powinny zachować osoby, które np. przyjmują preparaty obniżające poziom cukru we krwi.

Pacjent chcący nabyć suplementy diety z berberysu, może zasięgnąć opinii na jego temat w sklepie Avetpharma. Podmiot ten specjalizuje się w sprowadzaniu naturalnych suplementów diety.