× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Dlaczego warto rzucić palenie?

Dlaczego warto rzucić palenie?

Palenie tytoniu jest jednym z najczęstszych nałogów na świecie. Według raportu przeprowadzonego przez Medonet, szacuje się, że w Polsce odsetek czynnych palaczy wszystkich wyrobów tytoniowych wynosi średnio 28 proc. Tradycyjne wyroby tytoniowe są popularne w niemal każdej grupie wiekowej i sięga po nie 94 proc. palaczy. Co warto podkreślić to fakt, że aż 20% badanych nigdy nie próbowało i nie planuje w przyszłości rzucić palenia!

Dlaczego warto rzucić palenie?

Dane te są zatrważające. Istnieje bowiem wiele powodów, a przede wszystkim tych zdrowotnych, dla których warto rozważyć rzucenie nałogu.

Wieloletnie badania udowodniły, że palenie skraca życie: Osoba paląca 10 papierosów dziennie, będzie żyła krócej o 2-3 lata, przy 20 papierosach dziennie o 5-7 lat krócej. Z kolei życie silnie uzależnionych palaczy, sięgających po papierosy dziennie ok. 40 razy, zostanie skrócone od 8 do nawet 10 lat! 

Zawarta w papierosach nikotyna sprzyja odkładaniu się w jamie brzusznej tłuszczu wisceralnego, który jest dla człowieka bardzo niebezpieczny. Nikotyna przyspiesza również rozwój cukrzycy typu 2 i niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Zwiększa także ryzyko występowania prób samobójczych, co związane jest z jej wpływem na poziomy serotoniny w mózgu.

Co więcej, jak powszechnie wiadomo palenie przyczynia się do zwiększonego ryzyka zachorowania na raka. W zależności od ilości wypalanych papierosów i długości trwania  w nałogu, ryzyko zachorowania na raka płuc jest zróżnicowane. Zapalenie od 1 do 4 papierosów dziennie zwiększa ryzyko raka płuca u mężczyzn 3-krotnie, a u kobiet 5-krotnie. W Europie, co piąty przypadek zachorowania na raka jest spowodowany paleniem wyrobów tytniowych. Bardziej szczegółowo, palenie przyczynia się do:

  • około 80% zachorowań na rakapłuc i krtani,
  • nowotwór gardła (co drugi przypadek),
  • jamy ustnej i przełyku (co trzeci przypadek),
  • nowotwór wątroby (co czwarty przypadek),
  • rak żołądka (co piąty przypadek),
  • raka dolnych dróg moczowych (co drugi przypadek) 
  • zachorowań na raka nosa i zatok (jedno na dziesięć).

Dym papierosowy jest także przyczyną  raka jelita grubego, odbytnicy, jajnika, trzonu macicy, trzustki, raka nerki i białaczki szpikowej.  Średnio blisko 35 proc. wszystkich zgonów z powodu nowotworów można przypisać paleniu tytoniu.

Jak rzucić palenie?

Rzucenie palenia może być trudne, ale nie jest niemożliwe. Istnieje wiele metod, które mogą pomóc w zerwaniu z nałogiem. Oto kilka wskazówek:

  • Postaw sobie konkretny cel. Określ, kiedy chcesz rzucić palenie i zacznij się do tego przygotowywać.
  • Powiedz znajomym i rodzinie, że rzucasz palenie. Ich wsparcie może być dla Ciebie bardzo motywujące.
  • Usuń z domu wszystkie papierosy i zapalniczki.
  • Znajdź dla siebie hobby/aktywności, które pozwolą Ci odwrócić uwagę od palenia.
  • Szukaj wsparcia. Istnieje wiele grup wsparcia dla osób, które chcą rzucić palenie.

W rzucaniu palenia mogą pomóc również środki z cytyzyną, plastry lub gumy antynikotynowe.

Środki z cytyzyną

Cytyzyna to substancja czynna, która występuje naturalnie w roślinach. Cytyzyna wiąże się z receptorami nikotynowymi w mózgu, ale nie wywołuje takich samych efektów jak nikotyna. Dzięki temu pomaga stopniowo zmniejszać uzależnienie od nikotyny i ułatwia rzucenie palenia. Preparaty z cytyzyną są dostępne bez recepty w aptekach. Zazwyczaj są one przyjmowane przez 25 dni. W pierwszych dniach przyjmuje się więcej tabletek, a w kolejnych mniej. Po 5 dniach należy całkowicie odstawić papierosy.

Rzucenie palenia jest najlepszym co możesz zrobić dla siebie i swoich bliskich. Pamiętaj, że mimo trudu jaki będziesz musiał włożyć na początku swojej drogi do wolności od nałogu, czeka na Ciebie mnóstwo korzyści, a co najważniejsze nie jesteś w tym sam! 

Źródła:

https://ocdn.eu/special/Medonet/Raport_Narodowy_Test_Zdrowia_Polakow_2023.pdf
https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/rzucasz-palenie-sprawdzmy-dlaczego-warto-zadbac-o-diete/
https://www.zwrotnikraka.pl/palenie-tytoniu-najgrozniejszy-czynnik-rakotworczy/
https://onkologia.org.pl/pl/palenie-tytoniu
https://www.researchgate.net/profile/Mariola-Sliwinska-Mosson/publication/235667536_Drugs_used_to_treat_nicotine_addiction/links/55ae491908ae98e661a68b04/Drugs-used-to-treat-nicotine-addiction.pdf