Rozpoczęcie leczenia odwykowego od narkotyków to niełatwy moment. Jedną z pierwszych i najczęstszych trudności jest wybór właściwego dla danego przypadku ośrodka leczenia uzależnień. W końcu powinien on zagwarantować, że hospitalizowana osoba uzyska pomoc i wsparcie w ponownej integracji ze społeczeństwem oraz będzie miała godne warunki pobytu. Zobacz, co trzeba sprawdzić, by dobrze wybrać.
Po pierwsze – profil działalności i lokalizacja ośrodka
Poszukiwania dobrego ośrodka dla narkomanów warto zacząć od przeanalizowania oferty danego miejsca. Warto sprawdzić, do kogo kierowana jest pomoc. Znaczenie mogą tu mieć takie informacje jak rodzaj zażywanego narkotyku, częstotliwość, wiek, płeć i to, czy dana osoba cierpi również na inne choroby. Trzeba mieć pewność, że ośrodek jest w stanie w pełni zaopiekować się pacjentem uzależnionym od narkotyków.
Istotna jest również lokalizacja. Klinika powinna znajdować się w łatwo dostępnym do dojazdu miejscu, a jednocześnie zapewniać spokój i dyskrecję. Dlatego ośrodek leczenia narkomanii pod Warszawą będzie lepszym wyborem niż ten w samej stolicy. Pod uwagę należy wziąć również strukturę otoczenia (najlepiej, by sprzyjało ono wyciszeniu) i bezpieczeństwo na terenie placówki.
Po drugie – specjaliści i czas trwania leczenia
Czas trwania leczenia różni się w zależności od rodzaju substancji chemicznej, od której pacjent jest uzależniony oraz od stopnia uzależnienia. Warto szczegółowo zapoznać się z planem leczenia oferowanym przez ośrodek. Nie powinno ono trwać krócej niż 4 – 5 tygodni. Można też dopytać m.in. o to:
- czy realizowany jest detoks na miejscu lub wskazywane jest miejsce jego odbycia;
- czy i w jaki sposób stosowane są leki podczas leczenia;
- jaki rodzaj technik i metod psychologicznych wykorzystywany jest w trakcie leczenia;
- czy pacjenci mogą uczestniczyć w zajęciach dodatkowych;
- czy bliscy uzależnionego mogą okresowo konsultować się z psychologiem w celu uzyskania wsparcia emocjonalnego.
Należy również bliżej poznać skład personelu – czy prywatny ośrodek leczenia narkomanii zatrudnia multidyscyplinarny zespół terapeutyczny? Składa się on z psychiatrów, psychologów, terapeutów uzależnień, dietetyków, terapeutów zajęciowych, lekarzy i pielęgniarek, którzy będą oceniać problem pod różnymi kątami i pomagać w walce z nałogiem.
Po trzecie – udogodnienia
Czas spędzony w prywatnym ośrodku leczenia narkomanii powinien upłynąć możliwie jak najbardziej komfortowo. Bardzo ważna jest wizyta w klinice przed przyjęciem i zapoznanie się z warunkami pobytu. Przede wszystkim otoczenie oraz pomieszczenia muszą być czyste i przyjemne. Warto dopytać:
- czy ośrodek przyjmuje tylko osoby uzależnione od narkotyków, czy też z innymi uzależnieniami i czy one mieszkają ze sobą;
- czy ośrodek ma pozwolenia na prowadzenie działalności;
- czy podczas pobytu zapewnione jest pełne wyżywienie dostosowane do potrzeb chorego (wiele osób uzależnionych od narkotyków zgłasza się do kliniki z poważnymi niedoborami żywieniowymi, więc konieczne jest dostosowanie jadłospisu);
- czy organizowane są zajęcia ruchowe i rekreacyjne (fizjoterapia, warsztaty rękodzieła, zajęcia sportowe, joga itp.).
Zawsze warto poznać opinie innych osób, które spędziły w klinice czas na leczeniu swojego uzależnienia. Są one cennym źródłem informacji i mogą pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji o dobrym wyborze prywatnego ośrodka leczenia narkomanii w okolicach Warszawy.