× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Jak działa foropter?

Jak działa foropter?

Jednym z niezbędnych urządzeń stosowanych w diagnostyce wad wzroku jest foropter. Optometryści, okuliści czy optycy, wykorzystują go w celu zbadania wad wzroku, jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. Budowa urządzenia może wskazywać na to, że jest dość skomplikowane. Dowiedz się, jak działa foropter?

Foropter – urządzenie z ponad 100-letnią historią

Pierwszy foropter został skonstruowany przez Henryego DeZenga i opatentowany w 1921 r. Patent został wkrótce sprzedany, a przez kolejne dziesięciolecia urządzenie, oczywiście w modernizowanej formie, coraz częściej było wykorzystywane do diagnozowania wad wzroku. Rozwój technologii sprawił, że obecnie istnieją różne rodzaje foropterów. Pierwszy z nich to foropter manualny, drugi to foropter automatyczny.

Foropter – zasada działania

Foropter to urządzenie, która umożliwia zbadanie wzroku przy wykorzystaniu różnego rodzaju soczewek. Za pomocą (najczęściej) pokręteł, okulista może w trakcie badania wzroku zmieniać soczewki sferyczne, badając w ten sposób refrakcję. Dzięki obecności soczewek cylindrycznych, można w ten sposób badać również astygmatyzm. Na podstawie badania foropterem, specjalista może dość łatwo dobrać odpowiednie szkła do każdego rodzaju wady wzroku.

Foropter automatyczny

Foropter automatyczny, zwany też elektronicznym, to urządzenie, w którym podczas badania wzroku komputer dokonuje badania reakcji oka, określając w ten sposób wadę. Wydawać by się mogło, że jest to rozwiązanie idealne, wystandaryzowane, pozwalające w łatwy sposób precyzyjnie określić, jaką wadę ma pacjent. W praktyce jednak, foropter automatyczny wykorzystywany jest jedynie do zawężenia pola badań i ograniczenia liczby soczewek czy filtrów do wykorzystania podczas badania manualnym foropterem. Automatyczny foropter różni się od swojego manualnego odpowiednika również wyglądem.

Foropter manualny

W trakcie diagnostyki wad wzroku, ostateczny precyzyjny pomiar wykonywany jest przy wykorzystaniu foroptera manualnego. Polega on na współpracy okulisty z pacjentem. Oprócz suchych danych, dotycących wady, jaką wskazał foropter automatyczny, podczas tego badania uwzględniane są także odczucia pacjenta. W ten sposób można dobrać optymalne szkła, które zapewnią pacjentowi najlepszą jakość widzenia.

Na wyposażeniu każdego profesjonalnego gabinetu okulistycznego powinien znajdować się zarówno foropter automatyczny jak i manualny. W celu kompleksowego wyposażenia gabinetu warto sięgnąć po foroptery MDT, aby móc zapewnić kompleksową usługę badania wzroku w skróconym czasie. Rózwój foropterów to doskonały przykład tego, jak za pomocą techniki udoskonalić pierwotne urządzenie i wykorzystać je do przyspieszenia procesu diagnostycznego.