Jesteś w ciąży i zauważyłaś u siebie świąd skóry? Być może jest to sygnał, że borykasz się z cholestazą ciążową. Jest to o tyle istotne, że może być ona groźna dla dziecka i wywołać przedwczesny poród. W skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do obumarcia płodu. Czym jeszcze charakteryzuje się cholestaza ciążowa? Jakie są jej objawy i jak ją leczyć? Odpowiadamy.
Cholestaza ciążowa – co to jest?
Cholestaza ciążowa to choroba wątroby, która nie jest groźna dla przyszłej mamy, ale dla dziecka już tak. Pojawia się ona jedynie w ciąży, natomiast po jej zakończeniu – ustępuje. Związana jest ona z nieodpowiednim transportem żółci w komórkach wątroby oraz zbyt dużą przepuszczalnością błon komórkowych, w wyniku czego składniki żółci zostają we krwi.
Cholestaza ciążowa – objawy
Najbardziej charakterystycznym symptomem cholestazy w ciąży jest swędzenie, które szczególnie nasila się w nocy. To z kolei sprawia, że przyszłym mamom trudno jest zasnąć. Które obszary swędzą najbardziej? Jak się okazuje, są to podeszwy stóp oraz dłonie (od wewnętrznej strony). Zdarza się jednak, że świąd obejmuje również twarz, uszy, jak również i tułów. Drapanie się doprowadza z kolei do powstania przeczosów, czyli linijnych otarć z uszkodzeniem nabłonka.
Innym objawem, po którym można rozpoznać cholestazę, jest zżółcenie powiek, białek oka i błon śluzowych. Pojawia się on po około 1-4 tygodniach od momentu, kiedy ciało zaczyna swędzieć. Oprócz tego pacjentki zmagające się z tą chorobą mają niezbyt dobre samopoczucie, są rozdrażnione i pełne niepokoju. Nierzadko borykają się one również z nudnościami i wymiotami.
Cholestaza doprowadza również do nieprawidłowej pracy wątroby, a to z kolei prowadzi do problemów z syntezą czynników krzepnięcia krwi. W związku z tym mogą pojawić się krwawienia, np. z jamy ustnej, nosa, obszarze po usuniętym zębie czy tez ran po skaleczeniu. Warto zaznaczyć, że mimo iż cholestaza ustępuje samoistnie po urodzeniu dziecka, ma tendencję do nawracania w kolejnych ciążach.
Leczenie cholestazy ciążowej
Leczenie cholestazy wiąże się z koniecznością hospitalizacji na oddziale patologii ciąży. Wynika to z tego, że stan kobiety z tą chorobą powinien być stale monitorowany. W ramach leczenia stosuje się środki, których celem jest złagodzenie uciążliwych dolegliwości. Co więcej, pomagają one zapobiegać ewentualnym powikłaniom. Aby zmniejszyć świąd, wykorzystuje się leki antyhistaminowe oraz cholestyraminę. Zalecana jest także dieta lekkostrawna oraz prowadzenie spokojnego trybu życia. Aby zapobiec krwawieniom, podaje się pacjentkom witaminę K.
Wykrywanie cholestazy – Kraków
Podejrzewasz, że cierpisz na cholestazę i mieszkasz w Krakowie? Jeśli tak, nie czekaj i umów się na wizytę i badania z naszym lekarzem w Hi-Gen. Jeśli Twoje wątpliwości się potwierdzą, natychmiast skierujemy Cię na leczenie do szpitala. Chcesz dowiedzieć się więcej? A może jesteś zdecydowana na wizytę w naszym Centrum Medycznym? Jeśli tak, skontaktuj się z nami!