× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
W jakim przypadku zdecydować się na implanty zębów?

W jakim przypadku zdecydować się na implanty zębów?

Implanty zębów to już niemal rutynowa metoda uzupełniania brakującego uzębienia. Implanty, jako protezy stałe są idealnym sposobem na odzyskanie uśmiechu. Istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu założenia implantów zębowych, jednak wiele spośród tych przeciwwskazań zażegnać można odpowiednim leczeniem.

Czemu służą implanty zębów?

Na implanty zębów zdecydować się można zarówno w przypadku braku pojedynczych zębów,  jak i większej ich liczby. Brak jednego zęba może sprawić, że sąsiednie zęby, tracąc podparcie zaczynają się przesuwać. To w krótkim czasie może doprowadzić do wykrzywienia zgryzu, co z kolei będzie skutkowało koniecznością leczenia ortodontycznego. Warto więc już w przypadku braku jednego zęba zdecydować się na założenie implantu.

W przypadku braku większej liczby zębów implanty zębowe będą bez wątpienia najbardziej komfortowym rozwiązaniem. Stałe uzębienie umocowane na trwale zaimplantowanych śrubach wymaga jedynie właściwej higieny, daje natomiast niesłychanie duży komfort, także w życiu towarzyskim. Jak to wygląda w praktyce? Na kilku pojedynczych implantach założyć można stały most. Na implanty zdecydować się mogą jednak również osoby, które na co dzień korzystają z ruchomej protezy. Wtedy implanty stają się filarami, na których mocuje się specjalne zatrzaski.

Jakie warunki należy spełnić by móc skorzystać z implantów? 

Utrata zębów nastąpić może z różnych przyczyn. Może to być utrata uzębienia w wyniku wypadku, przyczyną mogą być również choroby przyzębia, jak na przykład paradontoza, a także zaawansowana próchnica.

Implant to ciało obce, jego umieszczenie w jamie ustnej stwarza ryzyko odrzucenia. Ryzyko to znacznie wzrasta w przypadku chorób. Dlatego też na założenie implantów powinny decydować się jedynie osoby o uregulowanym stanie zdrowia.

A co, jeśli są przeciwwskazania?

Jednym z przeciwwskazań do założenia implantów jest nieleczona cukrzyca. Cukrzyca sama w sobie nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem, jednak osoba na nią chorująca przed poddaniem się zabiegowi wstawienia implantów musi być w odpowiednim, potwierdzonym przez lekarza stanie zdrowia, takim, który nie stwarza ryzyka, że implant zęba zostanie odrzucony.

Na założenie implantów zębów warto również zdecydować się wtedy,  kiedy uregulowaną mamy sytuację ortodontyczną. W przypadku krzywego zgryzu warto najpierw skonsultować się z lekarzem ortodontą. Podczas leczenia ortodontycznego można dostosować układ zębów do zaplanowanego założenia implantu.

Na uzupełnienie braków uzębienia przy pomocy implantów zębów zdecydować się można prawie w każdej sytuacji. Większość przeciwwskazań do założenia implantu nie ma charakteru trwałego. Przy utracie uzębienia przed osiemnastym rokiem życia należy zdecydować się na jego uzupełnienie natychmiast po osiągnięciu odpowiedniego wieku. Do tego momentu zaś warto być pod stałą opieką stomatologa. W sytuacji, kiedy nie można jeszcze założyć stałego implantu, zastosować można rozwiązanie tymczasowe, który zapobiegnie przesuwaniu się pozostałych zębów.