× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.
Kompozyty stomatologiczne – czym są i do czego się je stosuje?

Kompozyty stomatologiczne – czym są i do czego się je stosuje?

Współczesna stomatologia ma dostęp do wielu nowoczesnych i zaawansowanych pod względem technologicznym rozwiązań, dzięki czemu możliwe jest leczenie wielu poważnych chorób zębów. W leczeniu uzębienia stosowane są materiały kompozytowe, idealnie nadające się do uzupełniania ubytków.

Czym są kompozyty stomatologiczne?

Wypełnienia (kompozyty) stomatologiczne to materiał przeznaczony do wypełnienia brakującej lub zmienionej pod wpływem choroby tkanki zębowej. Powszechnie określany jest mianem plomby. Kompozyty są mieszanką różnych substancji, które po umieszczeniu w ubytku zębowym muszą zostać utwardzone, co pozwoli na trwałe ich związanie z naturalną tkanką.

Co ważne kompozyty dostępne są w bardzo różnych wariantach kolorystycznych, co ułatwia ich idealne dopasowanie do zębów pacjenta, przez co mogą być niemal niewidoczne.

Budowa kompozytów stomatologicznych

Kompozyty stomatologiczne to połączenie trzech składników (faz):

  • osnowy (fazy organicznej) zbudowanej z substancji polimerycznych oraz związków, które w tym przypadku mają pełnić funkcję między innymi pochłaniaczy UV, rozjaśniaczy czy barwników;
  • wypełniacza (fazy nieorganicznej), który może mieć strukturę krystaliczną, ceramiczną lub opartą na minerałach syntetycznych. Wypełniacz to 80% objętości materiału kompozytowego co oznacza, że faza organiczna w główniej mierze odpowiada za właściwości plomby;
  • elementu wiążącego fazę organiczną i nieorganiczną.

Jakie są rodzaje materiałów kompozytowych stosowanych w stomatologii?

Wypełnienia stomatologiczne można podzielić na kilka typów. W klasyfikacji bierze się przede wszystkim mechanizm wiązania i utwardzania materiałów, z jakich zostały wykonane.

Mając to na uwadze, wypełnienia dzieli się na:

  • kompozyty światłoutwardzalne,
  • kompozyty termoutwardzalne,
  • kompozyty chemoutwardzalne.

O tym, który z kompozytów będzie zastosowany w przypadku pacjenta, zawsze decyduje lekarz stomatolog.

Kiedy stosowane są wypełnienia kompozytowe?

Wypełnienia kompozytowe stosowane są przede wszystkim przy uzupełnianiu ubytków w zębach. Bardzo często jest tak, że ich zastosowanie poprzedzone jest pojawieniem się próchnicy, uciążliwego bólu zębów, intensywnych przebarwień czy uszkodzenia mechanicznego uzębienia.

Wypełnienie kompozytowe to trwałe, estetyczne, szczelne i bezpieczne rozwiązanie, pozwalające na wypełnienie ubytków powstałych w zębach. Doskonale sprawdzi się jednak tylko w przypadku tych niewielkich. Jeżeli ubytek w uzębieniu jet zbyt duży, wypełnienie kompozytowe może się okazać niewystarczające.