Jakie właściwości zdrowotne posiada kurkuma?

Każdy z nas chce cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata. Zależy nam również na korzystnym wyglądzie włosów, skóry i paznokci. Aby utrzymać swój organizm w dobrej kondycji, trzeba jednak stosować odpowiednią dietę. Jedzmy więc duże ilości warzyw i owoców, ale doceńmy również prozdrowotne właściwości przypraw. 

W jakiej formie warto spożywać kurkumę?

Kurkumę najczęściej spotkać można w formie zmielonego proszku. Znajdziemy ją w większości sklepów, zarówno tych mniejszych jak i większych. Jej cechą charakterystyczną jest intensywny żółty kolor, nieco gorzki smak i wyrazisty zapach. W kuchni przyprawa ta znalazła spore zastosowanie. Przede wszystkim używa się jej do dań kuchni indyjskiej. Ciężko wyobrazić sobie curry bez dodatku kurkumy. Dodać ją można również do ciasta na naleśniki, jeżeli zależy nam na tym, by miały one delikatnie żółty kolor. Często wykorzystuje się bowiem właściwości barwiące kurkumy. Jeśli chcemy wykorzystać zdrowotne właściwości tej przyprawy, dodawajmy ją do koktajli, owsianek czy jajecznicy. Dużą zaletą kurkumy jest uniwersalność. Można jej dodawać do potraw na słono i na słodko. W niektórych sklepach znajdziemy również kurkumę w formie korzenia. Warto zdecydować się na jej zakup. Taka przyprawa jest dużo bardziej aromatyczna. Czasami znajdziemy też suplementy na bazie kurkumy. Jeśli nie przepadamy za smakiem tej przyprawy, a chcemy skorzystać z jej właściwości, forma tabletek może nam przypaść do gustu. 

Jak ta żółta przyprawa wpływa na nasze zdrowie?

Kurkumie przypisuje się szereg dobroczynnych właściwości. Docenia się ją przede wszystkim za silne właściwości przeciwzapalne. Regularne spożywanie dań z dodatkiem tej przyprawy podnosi naszą odporność. Pomoże także osobom, które borykają się z problemami trawiennymi. Kurkumina, którą znajdziemy w kurkumie zmniejsza również ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów raka, w tym raka piersi. Wielu naukowców uważa również, że spożywanie kurkumy ma pozytywny wpływ na leczenie chorób oczu. Warto stosować tę przyprawę także wtedy, gdy naszym problemem jest depresja. Udowodniono bowiem, że kurkuma wspomaga aktywność serotoniny w mózgu. 

Więcej informacji na temat właściwości kurkumy: https://etwojfarmaceuta.pl/herbarium/kurkuma-ostryz-dlugi-przyprawa-ktora-leczy/