Jak wyleczyć astygmatyzm

Na czym polega astygmatyzm?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, który niestety, coraz częściej pada ofiarą różnorodnych chorób upośledzających widzenie. Jedną z takich chorób jest astygmatyzm. Jest to wada, która zakłóca prawidłowe skupienie światła na siatkówce oka. Mówiąc fachowo, znakiem rozpoznawczym astygmatyzmu jest zaburzenie symetrii obrotowej oka. Oznacza to tyle, że oko jest niesymetryczne (ma większą szerokość niż długość), przez co światło skupione w obszarze siatkówki utworzy obraz, który będzie rozmazany z jednej strony.

Astygmatyk widzi zniekształcony obraz. Linie, które zdrowe oko spostrzega jako proste, dla osoby dotkniętej astygmatyzmem będą wydawać się krzywe. W oczach astygmatyka przedmioty mają niewyraźnie zarysowany kontur, a całe pole widzenia jest przysłonięte „mgłą”. Ponadto, pojawiają się problemy z precyzyjnym określeniem odległości i ułożenia przestrzennego.

Przyczyny wady wzroku

Najczęstszą przyczyną powstawania astygmatyzmu są uwarunkowania genetyczne. Jeśli któryś z rodziców cierpiał na tą wadę wzroku, dziecko powinno pozostawać pod kontrolą lekarza okulisty, gdyż wada u małych dzieci często się nie ujawnia, natomiast wraz z ich rozwojem, pojawiają się pierwsze objawy. Astygmatyzm może również być powikłaniem innej choroby, np. cukrzycy.

Jak leczyć astygmatyzm?

Leczenie astygmatyzmu (inaczej zwanego niezbornością) polega przede wszystkim na umiejętnym dobraniu szkieł korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Im wcześniej takie leczenie zostanie zastosowane, tym mniejsze jest ryzyko dalszego pogłębiania się tej wady wzroku. Obecnie, coraz częściej stosuje się terapię laserową oraz chirurgię refrakcyjną. Pierwsza z tych metod polega na przeprowadzeniu zabiegu przy użyciu wiązki lasera. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa kilkanaście minut. Chirurgia refrakcyjna to już bardziej zaawansowane działanie, które w efekcie zmienia krzywiznę rogówki.